Haber

EYT yönetmeliği 4 maddelik teklif nedir? EYT’nin son durumu nedir?

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Akbaşoğlu, bugün Meclis’e sunulan ve 5 milyon çalışanı kapsayan EYT düzenlemesinin detaylarını paylaştı. EYT yönetmeliğinde yer alan 4 maddelik teklifin ne olduğu merak ediliyor. EYT’nin son durumu nedir ve EYT yönetmeliğinde yer alan 4 maddelik teklif nedir? EYT yönetmeliği 4 maddelik teklif nedir? Detaylar haberimizde…

EYT DÜZENLEME 4 MADDE TEKLİFİ NEDİR?

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, bugün Meclis’e sunulan ve 5 milyon çalışanı kapsayan EYT düzenlemesinin detaylarını paylaştı. Akbaşoğlu, “Yönetmelik 4 maddeden oluşuyor. Yaşına bakılmaksızın istisnasız şartları yerine getiren emekli olur. Prim gün ve çalışma süresini tamamlayan emekli olur. Çalışan emekliye 5 puan destek primi verilir.” • Yönetmeliğin önümüzdeki hafta Salı veya Çarşamba günü yasalaşması bekleniyor.

EYT SON DURUM NEDİR?

Düzenlemenin 4 maddeden oluştuğunu belirten Akbaşoğlu, “Yaşına bakılmaksızın istisnasız şartları tamamlayan emekli olacak. Prim gün ve çalışma süresini tamamlayan emekli olacak. 5 puan destek primi verilecek” Çalışan emekliye.İşe alınan işçi için zorunlu emeklilik şartı kalkacak.En geç Salı-Çarşamba günü yasalaşmasını bekliyoruz.’ dedi.

AK Partili Akbaşoğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle; “Bugün tarihi bir gün. Çünkü bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 5 adım atacağız dedik. Taban ücretle ilgili yasal düzenlemeyi, memur ve emekli maaşları düzenlemesini, düzenlemeyi yapacağız dedik.” 3600 ek göstergeden 500 bine yakın sözleşmeli işçinin takıma ve EYT’ye geçişi.2021’de 2022 bütçesini görüşürken bunlardan bahsettik.Şimdiye kadar 4 tanesini hayata geçirdik.Sıra EYT’de dedik.Şu anda, AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız EYT ile ilgili kanun teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuyorlar.

AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Akbaşoğlu

“YAŞ ŞARTININ KALDIRILMASI İSTENİYOR”

Tüm sosyal güvenlik sistemlerinde 3 kural aranır. Sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı, yaş durumu. Bu kapsamda kamuoyunda EYT adı altında oluşan platformların, derneklerin ve çeşitli yapıların talepleri söz konusu olmuş, EYT platformları 2022 yılında hem AK Parti’yi hem de MHP’yi farklı zamanlarda ziyaret ederek taleplerini dile getirmiş, özellikle bu açıklamaları ortaya koyduğumuzda, prim ve sigorta süresini doldurmanın yanı sıra yaşlı olan birçok kişinin taleplerini de bizlere ilettiler. Yaş şartının kaldırılması talep edildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konunun çözümü yönündeki talimatı çerçevesinde çalışmaları ortaya koyduk ve Cuma günü yapılan müzakereler sonucunda teklifimiz kanunda son şekliyle teklife dönüştürüldü. Biz bu teklifi TBMM’ye sunduk. Öncelikle belirtmek isterim ki, 2023 yılında 2 milyon 250 bin çalışanımızı doğrudan etkileyen bu değerli tarihi reform, bu konuda yaklaşık 5 milyon çalışanımıza dokunmuş ve onların durumuna yönelik bir düzenlemeyi de içermektedir. tüm milletimizin dertleriyle sarsılmaz bir iradeyle uğraşan, toplumun her kesimine olumlu dokunuşlarla refah sağlayan. seviyesini yükseltmek için büyük bir ekonomik sıçrama yapan ulusal hükümet, ekonomiBu modelle Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum.

altindagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu