Haber

TBMM Başkanı Kurtulmuş, KTÜ 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreninde konuştu. İfade

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Gazze sorununun dünyada yeni bir iyiliğin kapılarını araladığını belirterek, “Bu hafta sonu neredeyse yüzbinlerce adil insan ortaya çıktı. Avrupa’nın tüm başkentlerine, Berlin’e, Paris’e gidip ‘Biz, insanlık, ‘Gazze halkının yanındayız’ dediler. Bazıları bunu televizyondan savaş oyunu oynar gibi izliyor olabilir ama çok şükür dünyanın her yerindeki herkes. Yüreğinde zerre kadar insanlık taşıyan, dini, dili ne olursa olsun, bu katliama karşı tüm imkanlarını kullandı, sessiz kalmayacağını söylüyor.” söz konusu.

Kurtulmuş, Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Karedeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Programında “Türkiye’yi Geleceğe Taşımak” başlıklı açılış dersini verdi.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden KTÜ’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurtulmuş, öğretim üyelerine ve öğrencilere başarılı, verimli ve faydalı bir eğitim-öğretim yılı geçirmelerini diledi.

Kurtulmuş, Türkiye’de 208 üniversite ve 7 milyon üniversite öğrencisi bulunduğunu kaydederek, her alanda olduğu gibi bilim alanında da Türkiye’yi öncü ülkelerden biri haline getirmenin herkesin görevi olduğunu vurguladı.

Türkiye ve coğrafyasının önemli bir dönemden geçtiğini ifade eden Kurtulmuş, 29 Ekim’de Cumhuriyetin ikinci yüzyılının başladığını, Türkiye için açılan yeni dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetin ilk yüzyılında çok büyük zorluklar, çok büyük savaşlar, çok büyük gerginlikler ve çok büyük yoksunluklar yaşandığını kaydeden Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Şimdi bu büyük zorluklarla geride bıraktığımız birinci yüzyıldan sonra yeni bir dönemin başladığını görüyoruz. Türkiye için dönem başladı. Önümüzdeki dönem her alanda güçlü ve büyük bir Türkiye olacak.” “Bu öyle bir dönem olacak ki’. Bunu ‘Sözleri güçlü, gücü etkili olan Türkiye Yüzyılı’ cümlesiyle ifade ediyoruz.” dedi.

Kurtulmuş, Cumhuriyetin ikinci yüzyılının kapılarının açıldığı bu dönemde sadece muasır medeniyetler seviyesine ulaşmanın yeterli olmayacağını, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmanın gerekli olduğunu vurguladı.

Tam bağımsız bir Türkiye hedefini benimseyip bu yolda yürümek ve dünyada “takip edilen bir Türkiye” kurmak gerektiğini belirten Kurtulmuş, “İnşallah bu sorumluluklar çerçevesinde Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı da kutlu olsun. çok daha güzel, daha müreffeh, çok daha güçlü ve daha büyük ol.” Türkiye’yi yüzyıl yapmak için çaba göstereceğiz. Bunun için hangi işi yapıyor olursak olalım işimizi en iyi şekilde yapacağız. Hepimiz işimize odaklanacağız ve herkes aynı hedef doğrultusunda hareket edecek. Yani oklarımız aynı yönü gösterecek. Herkes bu büyük ve güçlü Türkiye idealine bağlı olacaktır. “İkinci yüzyılımızı sözü güçlü, gücü etkin bir Türkiye’nin yüzyılı yapma idealine hep birlikte yürüme zorunluluğu vardır.” söz konusu.

“Bu coğrafyada güçlü bir yer edinmek ve her türlü imkanla ilerlemek gibi bir yükümlülüğümüz var.”

Kurtulmuş, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki gelişmelere dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin her tarafının büyük çatışmalara, büyük gerilimlere ve son derece önemli olaylara gebe olduğu aşikardır. Üstelik sadece bölge ülkeleri arasındaki gelişmeler, çatışmalar veya gerilimler değil, dünyanın hemen hemen tüm güçleri de bu süreçtedir. Bu coğrafya, öyle mi? Karadeniz, Akdeniz’i görüyorsunuz. İmkanı olan herkes tüm savaş makinelerini bu bölgeye getirdi. Dolayısıyla Türkiye olarak bu coğrafyada ayaklarımızı yere sağlam basmaktan başka seçeneğimiz yok. İsrail-Filistin çatışmasını bahane ederek uçak gemisini Akdeniz’e getiren Elin’in oğlu şöyle dedi: ‘Suriye ve Irak’ın kuzeyinde IŞİD’e karşı savaşan PYD/YPG’yi korumak için buradayız. .’ Yani bunun Türkçesi şu: ‘Türkiye’ye karşı buradayız.’ Dolayısıyla bu coğrafyada güçlü bir varlığımız var.”Bizim de bu durumun içinde yer almamız ve her türlü imkanla ilerlememiz gerekiyor. Bu coğrafyada olup biteni anlamazsak inanın ne bilim yapabiliriz, ne de siyaset yapabiliriz.”

“İklim değişikliği ve küresel ısınma sorunlarının arkasında dünyanın vahşi kapitalizm tarafından sömürülmesi yatmaktadır.”

Dünyanın karşılaştığı büyük krizler arasında çevre kirliliği, iklim değişikliği ve küresel göçün yer aldığını belirten Kurtulmuş, bu sorunlar tartışılırken nasıl ortaya çıktığı tartışılmadığını söyledi.

Kurtulmuş, “Bugün dünyanın karşı karşıya olduğu iklim değişikliği ve küresel ısınma sorunlarının arkasında, talancı kapitalizmin onlarca, yüzyıllardır dünyayı sömürmesi yatıyor. Maalesef dünyanın tüm kaynaklarını yok etmek zorunda hisseden, tüm dünyanın yok olduğuna inanan bir zihniyet var. Dünyanın elinin altında olması gereken imkanlar ne yazık ki son birkaç yıldır emrinde.” “Yüzyıllardır dünyaya hakim olan bu kapitalist zihniyet, özellikle sanayi devrimiyle birlikte tam anlamıyla bir vampir kapitalizmidir. Dünyanın her yerinde sadece insanlar zarar görmekle kalmamış, gezegen de ciddi zarara uğramıştır. Bunu çözmek için. Sorunun yalnızca sonuçlarını ortadan kaldırmaya odaklanmak hiçbir zaman yeterli değildir; altta yatan zihniyet sorununu çözmek mutlaka gereklidir.” dedi.

Yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığının yeni bir tümör gibi başta Batı ülkeleri olmak üzere dünyaya yayıldığını belirten Kurtulmuş, ayrıca bugün dünyada yaşanan su krizleri, enerji krizleri ve gıda krizlerinin insanlık için her zamankinden daha ciddi ve ciddi sorunlar olduğunu ifade etti.

“Türkiye olarak tüm krizlerin çözümü için büyük çaba harcıyoruz.”

Kurtulmuş, dünyanın birçok yerinde büyük gerginliklerin, çatışmaların ve savaşların yaşandığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Temel olarak 3. küresel savaşa hazırlık anlamına gelen bölgesel savaşlar dünyada uzun süredir devam ediyor. Bir kez daha bir bilim merkezi olan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden tüm bilimsel gelişmeleriyle söylüyorum ki; ‘Dünyanın hakimi biz olursak, istediğimizi yaparsak’ diye düşünenler bu kara savaşları sürdürüyor.” Eğer aşklarından vazgeçmezlerse dünya hızla üçüncü bir büyük savaşa doğru sürükleniyor. Bunun önüne geçmek için görüyorsunuz sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye olarak tüm krizlerin çözümü için büyük çaba harcıyoruz. Çünkü bu krizlerin ağırlık merkezi içinde bulunduğumuz, merkezinde bulunduğumuz coğrafyadır. Ancak bunun çözümü için “Mevcut zihniyetin ortadan kaldırılması gerekiyor.”

Birleşmiş Milletler’in (BM) yapılanmasını da eleştiren Kurtulmuş, “Dünyanın her yerinde insanlar İsrail’e karşı çok ses çıkarıyor, hak ve adalet cephesi ‘Yeter artık, İsrail ne yapıyor’ diyerek sokaklara çıkıyor. barbarlıktır, katliamdır, soykırımdır’ ve BM’nin 140 üyesi var.” Ülke ‘Yeter artık’ diyor ama durduramazsınız. BM Güvenlik Konseyi’nde amcası olduğu için ‘Hayır, İsrail’e kırmızı çizgi çekmiyorum’ diyor. Ne isterse yapabilir.’ Türkçe’de ‘kırmızı çizgi çizmiyorum’, öldürebildiğin kadar öldür demektir. Yani “Bir sistem yürümez. Bir yandan savaşları durdurabileceğinizi sanıyorsunuz, diğer yandan bu BM’de sonuç alacağınıza dair bir saflık içindesiniz.” değerlendirmesini yaptı.

Kurtulmuş, BM’nin İsrail’i durdurmaya yönelik 100’ün üzerinde kararı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Ne dersen de. Dünya milletleri olarak adamın yüzüne tükürüyorsun. ‘Elhamdülillah’ diyor. Çünkü bir hedefi var. ‘Üretilen dünyayı ben kuracağım’ diyor. Bunun hemen arkasında olan bir zihniyet var. Ortaçağ’da 2023’te de dünyanın gözü önünde devam eden bir zihniyettir.” Savaşta bir devletin başbakanı unvanını da taşıyan bir katil ayağa kalkar ve bu olayın Yeşaya’nın kehanetlerine göre gerçekleşeceğini söyler. Yani askeri stratejisinin merkezine kutsal kitabından bazı talimatlar koyuyor. Kendi inancından olmayan insanlara karşı tüm bölgeyi açık hapishaneye çevirmek istiyor. “Kararlılıkla yürüyor. Bu böyle yürümez. Bu dünya böyle devam etmez.”

“Gazze sorunu dünyada yeni bir iyiliğin kapılarını açıyor.”

Yeni bir dünya kurmak için zihniyet değişikliğine ve yeni şeyler sunmaya ihtiyaç olduğunu belirten Kurtulmuş, yeryüzünde adalet ve eşitliğin hakim olduğu bir sistemin kurulabilmesi için öncelikle her insanın bir insan olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. Kutsal İnsan”.

Kurtulmuş, modern zamanlarda Auschwitz, Srebrenica ve Gazze üzerinden yaşanan katliamların iyi anlaşılabileceğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Auschwitz, Srebrenica ve Gazze birbirine benzeyen şehirler. Hepsinde senaryo aynı. Katiller, zalimler, o katliamları yapanlar. Yahudileri, Çingeneleri Auschwitz’deki toplama kamplarına gönderenler, Boşnakları bir araya getirenler.” Srebrenica’da ölüm kampı olarak bir pil fabrikasında ve bugün Gazze’de.” Gazze’yi tüm dünyanın gözü önünde açık cezaevine çevirenler de aynı zihniyettedir. İki yıl önce Srebrenica katliamının yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programa katılmıştım. Benden önce oradan sorumlu ülkelerin Savunma Bakanları konuşuyordu. Gözyaşı döküyordu, timsah gözyaşları. Ben de dayanamadım. Ben de ‘Eh, şimdi timsah gözyaşları döküyordun ama işin püf noktası o gün o olayı önlemekti’ dedim. Orayı siz yönetiyordunuz ve Sırp kasaplarına bıraktınız, 9 bin Müslümanın katledilmesine sebep oldunuz. Bunun hesabını tarihten önce vereceksiniz.’ Aynı şey bugün Gazze’de de yaşanıyor. Bu Batılılar Ya katliamcı oluyorlar, katliama sessiz kalıyorlar ya da katledilen mazlumları kötü göstermek için bahaneler uyduruyorlar. ‘Ama onlar da’ diyorlar. Dün Yahudilere söyledikleri gibi, Srebrenica’da Boşnaklara söyledikleri gibi, bugün de Filistin’deki Gazzelilere ‘Ama onlar da…’ demeye başlıyorlar. “Aynı kafa, aynı zihniyet, hiç değişmemiş.”

Gazze yürüyüşleri ve Filistin mitinglerine özgürlük

Dünyanın farklı yerlerindeki Gazze yürüyüşleri ve Filistin özgürlük mitinglerine değinen Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Gazze krizi dünyada yeni bir iyiliğin kapılarını açıyor. Bu hafta sonu yüzbinlerce erdemli insan Avrupa’nın hemen hemen tüm başkentleri Berlin ve Paris’te gösteri yaparak ‘Biz insanlığın yanındayız. Biz insanlığın yanındayız’ diyerek yürüyüş yaptı. Gazzeliler tarafında.” Bazı insanlar bunu söyledi. TV’den savaş oyunu oynar gibi izleyebiliyorlar ama Allah’a şükür, dünyanın her yerinde, dini, dili ne olursa olsun, yüreğinde zerre kadar insanlık taşıyan herkes, buna sessiz kalmayacaklarını söylüyor. tüm imkanlarını kullanarak bu katliamla karşı karşıya kaldılar. Amerika’nın en ünlü üniversitelerinden birinin rektörü Beyefendi, Filistin lehine gösteriye katılanları üniversiteden atacağımızı söylüyor. 2 bin öğrenci protesto ediyor. Hadi bakalım. İlk olarak Washington’da Senato binası içerisinde gösteriler olmuş ve savaşın tam tersi olarak Yahudiler gösteriler düzenlemişti. Bu hafta sonu yine Washington’dalar. “Onbinlerce insan bir araya gelerek bu durumu kınadı.”

“Batı ülkelerindeki siyasetçiler ‘yeni bir sisteme ihtiyaç var’ diyor”

Kurtulmuş, Türkiye’nin yıllardır “Dünya 5’ten büyüktür” görüşünü savunduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’de bu görüşünü ilk dile getirdiğinde herkesin “Bu adam ne diyor?” diye sorduğunu söyledi. Konuya tutumuyla yaklaştığını belirterek, “Şimdi batı ülkelerindeki politikacılar bile, ‘Evet, yeni bir sisteme ihtiyaç var, yeni bir dünya kurulmalıdır’ diyor.” Dedi.

Kurtulmuş, herkesin yaratılış itibarıyla eşit olduğu, yeryüzünün tüm insanlığın ortak evi olduğu ve tüm milletlerin eşit egemenliğe sahip olduğu fikrinden yola çıkan yeni bir küresel mimariye ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Bu gerçeği hayata geçirecek millet, bu bizim milletimizdir, bizim okullarımızdır, bizim üniversitelerimizdir, bizim gençlerimizdir Allah’ın izniyle.” dedi.

Kurtulmuş, Türkiye’de vesayet sisteminin son yıllarda tamamen sona ermesinin önemli kazanımlardan biri olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“Türkiye’de vesayet sistemi tamamen sona erdi, üniversitelerde ve diğer yerlerde Türkiye’nin ve millet iradesinin önünde duranlar, millet iradesinin önünde duranlar artık kenara çekildi. Milletin iradesi dışında bir irade makbul ve geçerlidir. Efendim falanca yüksek rütbeli bir general ne demiş? Falancanın işi “Adamlar derneği nasıl emretti? Falan locadan ne gibi talimatlar geldi? Artık bunların hiçbir değeri yok. Millet ne dedi? Millet neye karar verdi? Millet nasıl seçti? Önemli olan budur ve milli iradenin varlığıdır.”

“Özgüveni yüksek bir gençliğimiz var”

Türkiye’de son yıllardaki en büyük ikinci kazanımın özgüven inşası olduğunu belirten Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çocukluğumuzda, gençliğimizde büyüklerimizden hep ‘Yapamayız, yaptırmıyorlar’ bahanesini duyardık. Aslında öyle oldu, onlar yaptırmadı, biz de yapamadık, şimdi gençlere sorsak Türkiye uzay istasyonu yapar mı, ‘Evet yapar’ derler. Türkiye, dünyanın en önemli alanlarında en güçlü teknolojilere sahip.” Bu başarılabilir mi? ‘Evet başarılabilir’ diyorlar. Özgüveni yüksek bir gençliğimizin olduğunu gururla belirtmek isterim. Çok şükür geldiğimiz nokta küçümsenecek bir nokta değil. Karşılaştığımız tehditlerin hiçbiri hafife alınacak tehditler değil. Elimizdeki imkanlar var. Mevcut olan ve şu anda kullanmadığınız fırsatların hiçbiri hafife alınacak fırsatlar değildir. Akıl, karşı tarafın aklını yenerek daha ileri gitme yeteneğidir. İnanın dünyada hiçbir millet bizim milletimizden daha akıllı, daha zeki değildir. İmkanlarımız ve fırsatlarımız var. Bazılarını şu anda kullanamıyor durumdayız. Bunları değerlendireceğiz ve hep birlikte ileriye gideceğiz. Bunun ilk şartı birlik olmak, bir arada olmak, ortak amaçlar etrafında birleşmektir. Aramızda fikir ayrılıkları, yaşam tarzlarımızda farklılıklar, siyasi niyetlerimizde farklılıklar olacaktır ama ortak hedefimiz güçlü ve büyük bir Türkiye’yi inşa etmek olmalıdır. Millet olarak birlik olmadıkça başkalarının bize göstereceği bazı fırsatlarla ilerlememiz mümkün değildir. Tarihimiz, yakın tarihimiz ve Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında karşılaştığımız sayısız örnekler bunun en açık delilidir. “Birlik olacağız, birlikte olacağız, güçlü olacağız ve her alanda takip edilen değil, takip edilen bir Türkiye kuracak zenginliğe ve kalkınmaya sahip olacağız.”

Notlar

Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, dünyanın en etkili bilim insanları listesine giren KTÜ’lü akademisyenlere ödüllerini verdi.

Törene Kurtulmuş’un yanı sıra eşi Prof. Sevgi Kurtulmuş, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Mustafa Şen, AK Parti Trabzon Milletvekili Yılmaz Büyükaydın, Vehbi Koç ve Adil Karaismailoğlu, AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat ve İbrahim Ufuk Kaynak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. .

Kurtulmuş, törenin ardından kendisini bekleyen KTÜ’de okuyan Filistinli öğrencilerle sohbet edip fotoğraf çektirdi.

haberderebucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler