Ekonomi

Ulta Beauty hisseleri ilk çeyrekteki yavaş talep nedeniyle düştü

Ulta Beauty (NASDAQ:ULTA) hisseleri, CEO David Kimbell’in çeşitli ürün kategorilerinde ilk çeyrek talebinde gözle görülür bir yavaşlama olduğuna dair uyarısının ardından bugün %14’e varan bir düşüş yaşadı.

Bu gerileme, hisseleri sırasıyla %8’den fazla ve yaklaşık %4 oranında düşen elf Beauty, Coty (NYSE:COTY) ve Estee Lauder (NYSE:EL) gibi sektördeki benzerlerinin hisse performansını da olumsuz etkiledi.

Yıllardır güçlü bir büyüme sergileyen güzellik perakendecisi, şimdi toplam kategori büyümesinin orta tek haneli aralıkta olmasını bekliyor. Kimbell, J.P. Morgan analistleriyle yaptığı bir görüşmede endişelerini dile getirerek, “Şu ana kadar gördüğümüz, fiyat noktaları ve segmentler genelinde toplam kategoride bir yavaşlama olduğu. Bu bizim düşündüğümüzden biraz daha erken ve biraz daha büyük.”

Ulta’nın hisse senedi fiyatında bugün yaşanan düşüş, 26 Mayıs 2023’ten bu yana yaşanan en önemli düşüş olarak şekilleniyor.

Son gelişmeler, Ulta’nın geçen ay analistlerin beklentilerinin altında bir yıllık kâr öngördüğü tahminlerinin hemen ardından geldi. Şirket, artan tedarik zinciri maliyetlerini ve artan promosyon faaliyetlerini kar marjlarını sıkıştıran faktörler olarak gösterdi.

Mevcut zorluklara rağmen Ulta, yıllık karşılaştırılabilir satış büyümesi hedefini yineleyerek %4 ila %5 arasında bir artış hedefledi. Bu hedefin yeniden teyit edilmesi, ilk çeyrekte yaşanan zorluklara rağmen şirketin yıl boyu hedeflerine ulaşmaya odaklandığını gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu