Haber

Yıkılan binanın başında konuşan görevlinin ifadeleri ihmali gözler önüne serdi.

6 Şubat Pazartesi günü saat 04:17 7.7’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde; Elbistan ilçesinde saat 13.24 sıralarında meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki iki deprem Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya ve Kilis’te büyük yıkıma neden oldu.

209 BİNADA İNCELEME BAŞLADI

Depremzedelerin yaraları sarılmaya başlarken, kentlerde yıkılan binalarda da inceleme başlatıldı. Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Şanlıurfa’da uzman heyet oluşturuldu. Arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasıyla heyet tarafından yıkılan 209 binada inceleme başlatıldı.

“YUMRUK BÜYÜKLÜĞÜNDE TAŞLAR GÖRDÜK”

İlk çalışmalarda ihmal ortaya çıktı. 33 kişinin ölümüne neden olan binada yetkililerin ilk tespitlerinde, önemli ekipman eksikliklerinin olduğu ve kullanılan malzemelerin kalitesiz olduğu belirlendi. Osmanağan Apartmanı’ndaki inşaat malzemelerinin kalitesinin standartların çok altında olduğunu belirten nöbetçi, şu ifadeleri kullandı: “Çukurda en fazla 3 santimetre çakıl olması gerekirken yumruk büyüklüğünde iri taşlar gördük. Bu beton dayanımında ciddi düşüşlere neden olan bir şey.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu